Termal Turizm Faydaları

Termal Turizm

Hiçbir hekim yönlendirilmesi olmadan kullanılabilen kaplıcalar, bunun yanında hekim önerileri ile beraber çok faydalı bir tedavi haline gelebilmektedir. Kaplıcalardan çıkan termal sular, çıktığı bölgenin değerlerini ve minerallerini içerdiği için pek çok farklı hastalığın şifasını içinde taşımaktadır. Bu durum da termal turizm açısından büyük önem taşımakta, insanların kaplıcaları tercih etmesini öncelikli hale getirmektedir. İnsan sağlığına çok faydası olan bu termal suların doktorların gözetimi ve komutlarıyla birçok hastalığın yok edilmesinde kullanıldığı bilinmektedir.

Termal Turizm Faydaları - pamukkale travertenleri

Termal Suların Faydaları

Kaplıcalarda hekimlerin gözetimi ve bilgisi dahilinde uygulanan fizik tedavi hizmetleri ile ameliyat sonrasında hareketsiz kalmış veya felç geçirmiş kişiler tekrardan sağlıklarına kavuşabilmektedirler. Ülkemizdeki bazı kaplıcalarda bulunan fizik tedavi enstitülerinde sağlık görevlileri eşliğinde yapılan egzersiz, psikoterapi ve diyet gibi uygulamalar sayesinde hareket kabiliyeti çok sınırlı olan hastalar, zamanla hareket kabiliyetlerini geri kazanabilmektedir. Özellikle hormonal ve metabolizma dengeleyici olan termal sularının faydaları saymakla bitmez. Bu düzenleme sayesinde obezite ve kadın adetlerindeki düzensizlikleri yok etmeleri bilinen bir gerçektir.

Termal Turizm Faydaları - kleopatra havuzu

Son yıllarda artan psikolojik travmalar ve ruhsal bozukluk rahatsızlıklarına da faydaları bulunmaktadır. Birçok kaplıcada sadece böyle hastaların rehabilitasyonu için açılmış modern merkezler bulunmaktadır. Bu da yabancı hasta turistlerin, bu rehabilitasyon merkezlerinden faydalanmak için ülkemiz termal tesislerine akın etmesini sağlamaktadır. Bilimsel olarak da faydalarının kanıtlanmış olması sayesinde termal tesisler artık giderek büyüyen bir turizm sektörü olarak karşımıza çıkıyor.

Termal Su Nedir?

Jeotermal olarak yerin altından çıkan ve içerisinde çeşitli mineralleri barındıran sulara termal su denir. Bir kaynaktan çıkan suyun termal su vasfını alabilmesi için en az 20 derece olması gerekmektedir. Ülkemizdeki birçok termal kaynaktan çıkan sular 75 dereceye kadar sıcaklıklarda olabiliyor. Bu termal suların etrafına kurulan tesislere ise ziyaretçiler iyi vakit geçirmek, dinlenmek, hareket kabiliyetlerini artırmak, temizlenmek ve en önemlisi hastalıklarına şifa bulmak için geliyorlar.

Termal Turizm Faydaları - termal havuz

Cevap bırakın