Termal Suyun Efsanesi “Oylat Kaplıcaları”

Avrupa’nın en iyi termal oteller ve kaplıcaların bulunduğu Türkiye’de çok eski tarihlerden beridir kullanılan bir yerdir Oylat kaplıcaları. Bu kaplıcalar Bursa İnegöl’e 27 kilometre mesafede bulunan, Uludağ’ın yamacındaki Hilmiye Köyü’nde yer almaktadır. Doğası, temiz havası, şifalı suları kadar efsanesiyle de oldukça dikkat çeken bir yer. Anlatılan efsanenin ne kadar gerçeği yansıttığını bilmesek de okuduğunuzda “Vay be !” diyeceğinize eminiz. 

Oylat Kaplıcalarının Efsanesi

oylat kaplıca efsanesi

Efsane şu şekilde; Bizans döneminde Bursa’ya hüküm süren tekfurun güzeller güzeli bir kızı oluyor, tabi “herkesin yavrusu kendisine güzel” denir ama neyse konumuzdan sapmayalım, ancak kız bir süre sonra apansız bir hastalığa yakalanıyor. Tekfur hemen hekimleri çağırır ancak kızın hastalığını bir türlü anlayamazlar ve çare bulamazlar. Biricik kız gün geçtikçe solgunlaşmaya, güçten düşmeye başlar. Başka şehirlerdeki hekimler çağrılır ama sonuç nafile, kimse kızın hastalığını geçiremez. Uzun süren çabaların ardından çaresiz kalan tekfur, kızının ölümünü görmek istemez ve yardımcısından onu bilinmedik bir yere götürmesini emreder. Yardımcısı hasta kızı alarak, şimdi ki Oylat kaplıcalarının olduğu bölgeye getirir. Her gece kızın son gecesi olacağına inanan yardımcı, kızı rahatlatmak için “burada öl, yat” diyerek uykuya yatırmış. Yardımcısı bu süre zarfında hasta kıza, yeraltından çıkan sıcak sulardan içirmiş ve onu bu sularla temizlermiş. Kız yavaş yavaş iyileşmeye başlamış ve bir süre sonra tamamen iyileştikten sonra babasının yanına geri dönmüş. Gözlerine inanamayan tekfur, o bölgeyi “şifa kaynağı” ilan etmiş. 

“Öl, yat, öl yat” zaman içinde Oylat’a dönüştüğü söylenmektedir. 

Oylat Kaplıcalarının Özellikleri

oylat kaplicaları özellikleri

Efsaneye ne kadar inanırsınız bilinmez ama termal suyun şifa dağıttığı doktorlar tarafından da kabul görmüştür. Pek çok hastalığın tedavi sürecinde, iyileşmeyi hızlandırmak  için kullanılmaktadır. 

Oylat kaplıcaları özellik açısından içerisinde sülfat ve karbonatın yanı sıra çok sayıda mineral bulunduruyor. Cilt, romatizma, kadın hastalıkları tedavilerinde kullanılan sıcak sular, sürekli olarak sirkülasyon halindedir ve bu sayede her zaman su temizlenmektedir.

Oylat Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Yabancılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Termal Kaplıcalar - diyadin-kaplıcaları

Oylat, kaplıcaları, yazımızın başında da söylediğimiz gibi Bursa’nın İnegöl İlçesine 27 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bölgeye hava, kara ve deniz ulaşımları ile gidebilmeniz mümkündür. Bursa,  İstanbul’a 245, Ankara’ya 380 kilometre mesafededir. 

Havayolunu tercih edenler için Oylat kaplıcaları, Bursa Yenişehir Havalimanı’na 50 kilometre mesafede bulunmaktadır. İndikten sonra taksi, şehir içi ulaşımı veya araç kiralayarak kaplıcalara gidebilirsiniz.

Cevap bırakın