Şifalı Termal Sular

Yer Altı Kaynak Suları

Yerin altından çıkan ve kaynayarak çıktığı için kaynak su adını alan şifalı termal sular bugün bir turizm sektörüne dönüşmüş durumdadır. İnsanlık tarihinde yerin altından kaynayarak çıkmasından dolayı hep ilgi görmüş ve milattan önceki yıllarda bile çevresindeki insanlarca temizlik işlemlerinde kullanılmıştır. Çok sonra bilimin ve tıbbi gelişmelerin ilerlemesi ile termal suların aslında birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Yakın zamana kadar sadece eklem rahatsızlıkları ve romatizmalar sebebiyle ülkemizde kullanılsa da, üniversitelerimizin yaptığı araştırmalara göre ülkemizdeki termal sularının yüzlerce farklı hastalığın tedavisinde kullanılabileceği görülmüştür.

Şifalı Termal Sular - buhar

İçme Suları

Market reyonlarından satın aldığımız mineralli sular esasen bu termal bölgelerden alınarak şişe halinde vatandaşlara sunulmaktadır. Termal su kaynaklarından çıkan şifalı suların içerisinde karbondioksit bulunduğu için su doğal olarak gazlıdır. Bu gazlı sular ülkemizin neredeyse her bölgesinden çıkmakta ve insanlarımız özellikle sindirim sistemlerini düzenlemek için bu mineralli suları tüketmektedir. Dünya genelinde mineralli su tüketimi neredeyse normal su tüketimini geçerken ülkemizdeki durum içler acısıdır.

Halkımızın soda diye tabir ettiği bu içeceği sadece yemekten sonra rahatlamak için arada bir tüketmesi sebebiyle, kişi başına tüketim oranları çok düşüktür. Halbuki mineralli sular kemik erimesinden, böbrek hastalıklarına kadar onlarca farklı hastalığı önlerken metabolizmayı da dengeye sokan özelliklere sahiptir. Her yetişkin kişinin günde en az bir soda tüketmesi çok faydalıdır.

Şifalı Termal Sular - havuz

Şifalı Sular

Kaplıcalardaki termal sular şifalı su olarak bilinir. Bunun sebebi içerisinde taşıdığı onlarca farklı mineraldir. Bu mineraller ise günlük hayatımızda vücudumuz tarafından birçok fonksiyonun yerine getirilmesi için kullanılmaktadır. Beslenme düzensizlikleri ile zaman zaman edinemediğimiz bu mineraller, şifalı sularda çok zengin bir şekilde bulunduğu için içme kürleri uyguladığımız zaman vücudumuza bir dinçlik getirdiği görülecektir.

Cevap bırakın