Oylat Kaplıcaları İçin Gidilecek En İdeal Zaman Nedir?

Oylat kaplıcaları gerek şifalı suları gerekse tertemiz doğası ile ruhunuzu dinlendirebileceğiniz ve enerjinizi geri kazanabileceğiniz bir yerdir. Oylat, Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı bir beldedir. Kaplıcalar ise Bursa’ya 70 kilometre İnegöl’e ise 27 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

oylat kaplıca efsanesi

Küçük, şirin ve insanın ömrünü uzatacak güzellikleri bünyesinde barındıran Oylat, sahip olduğu yeraltı zenginliği çok eski zamanlarda fark edilmiştir.  Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda tarihinin Romalılar zamanına kadar gittiği belirtilmiştir.

Oylat ismi de Bizanslılar zamanında verildiğine dair bir efsane bulunmaktadır ancak bunu uzun uzadıya burada yazmayacağız. Efsaneyi öğrenmek isterseniz Termal Suyun Efsanesi “Oylat Kaplıcaları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Oylat Kaplıcalarına Ne Zaman Gidilmeli?

Öncelikle Oylat termal oteller kış sezonunda daha yoğunluk yaşamaktadır, bunu belirtmek isteriz. Oylat kaplıcaları, 4 mevsim rahatlıkla gidebileceğiniz yerlerdir. Ancak yazın hava sıcakken bir de üzerine sıcak suya girmek biraz bunaltıcı olabilir. Oylat kaplıcalarına gitmek için en ideal zaman Ocak – Şubat ayları diyebiliriz.

Oylat Kaplıcaları ve Konaklama Süresi - mutluluk köprüsü

Size bahsetmemiz gereken bir diğer konu da ücret hakkında. Kaplıcalara gideceğiniz zaman aralığı da fiyat açısından oldukça önemli. Sömestr tatili ya da bayram tatillerinde otellerin fiyatları bir hayli artmakta. Bu sebeple ekonomik bir termal tatil planlıyorsanız bu dönemlerden olabildiğince uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Hafta sonu çok olmasa da hafta içine göre fiyat biraz yüksek.

Oylat Kaplıcalarında Bulunan Mineraller

Oylat kaplıcalarında yer altından çıkan her suyun tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Bu sular belli bir incelemeden geçmekte ve belli bir oranın üzerinde olmalıdırlar. Oylat kaplıca sularının içinde Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Sülfat, Klörür, Bikarbonat, Nitrat ve az oranlarda Demir, Alüminyum, Florür bulunmaktadır.

Oylat Kaplıcaları Günübirlik Fiyatları - termal kaplıca otelleri

Oylat Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Her yazımızda bahsetmeye çalışıyoruz çünkü kaplıcalar bilinçsiz bir şekilde kullanılıyor. Her kaplıca aynı hastalıklara iyi gelmemektedir. Kaplıcalara gidecekseniz bunu mutlaka araştırmanızı ve kesinlikle bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. Yanlış bir tedavi süreci, hastalığınızı daha kötü bir hale getirebilir. Bu nedenle doktorunuz tarafından önerilen kaplıcalara gitmenizi ve size önerilen tedavi uygulamalarına ve sürelerine dikkat etmenizi öneriyoruz.

Oylat kaplıcalarının;

  • Stres,
  • Yorgunluk,
  • Böbrek rahatsızlıkları,
  • Kadın hastalıkları,
  • Çocuk felci,
  • Sinir sistemi rahatsızları,
  • Siyatik (bacak ana sinir iltihabı),
  • Cilt hastalıkları,
  • Mide rahatsızlıkları ve
  • Kireçlenme gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Cevap bırakın