Doğa ile İç İçe Olan Kaplıcalar

Doğanın sunmuş olduğu imkanlar sayesinde, insan vücudunda oksitosin hormonu salgılanır. Kaplıcalar, hem deriye nüfuz ederek hem de vücutta oksitosin yani mutluluk hormonunu salgılayarak iyileşmeyi sağlar. Bu hormon devamlı olarak aktiftir ve sonunda vücutsal anlamda iyileşme meydana gelir. Vücudun organları, günlük yaşamın stresi altında kaldığı için zarar görebilir. Fakat şifalı sular ve doğa ile iç içe olan kaplıcalar bu organların iyileşebilmesi ve aktif bir şekilde çalışabilmesi adına işlev görmektedir. Ülkemizde bu şifalı suların yer aldığı doğa ile iç içe olan kaplıcalar bulunmaktadır. Bu sayede siz de hastalıklarınıza çare bulurken bir yandan da doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Doğa ile İç İçe Olan Kaplıcalar - oylat kaplıcaları

Doğa ile İç İçe Olan Kaplıcalar Nerelerdedir?

Doğa ile iç içe olan kaplıcalar Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bulunmaktadır. Doğanın tedavi edici özelliğine sahip olan kaplıcalar yalnızca bedensel değil mental sağlık açısından da oldukça etkilidir.

Kayseri ili içerisinde yer alan Hacı Veli kaplıca tesisleri doğa ile iç içe olan kaplıcalardan bir tanesidir. Su sıcaklığı yaklaşık olarak 8 derecedir. Özellikle bağırsaklarında parazit yaşayan hastalar, bu kaplıcaların soğuk sularında zaman geçirebilirler.

Nevşehir ilinde yer alan Altunsu kaplıcaları kireçlenme ve fıtık hastası olan bireyler için önemlidir. Fıtığın et arasında meydana getirmiş olduğu iltihap bu kaplıca suları sayesinde kısa zamanda yok olmaya başlamaktadır.

Bursa ilinin Uludağ ilçesinde yer alan Oylat kaplıcaları da gidilmeye değerdir. Eşsiz manzarası ve şifalı suları ile stres ve depresyon yaşayan insanlar, huzura erişebilirler. Stres kişinin, bedensel anlamda yorulmasına ve dinç kalamaması halini tanımlar. Hem kaplıca suyunun sıcaklığı hem de muhteşem doğa güzellikleri bedenin ruhsal ve fizyolojik anlamda rahatlamasını sağlar.

Doğa manzarasının muhteşem olduğu Ayder kaplıcaları tam bir oksijen deposudur. Çünkü astım hastası olan bir birey kaplıcaların sıcak suları altında rahatlarken aynı zamanda da çevresinde bulunan ormanlar sayesinde de temiz bir oksijen deposunu akciğerlerinin içerisinde çekme fırsatı elde etmiş olmaktadır.

Doğa ile İç İçe Olan Kaplıcalar - ayder kaplıcaları

Kaplıcaların Psikolojik Açıdan Katkıları Neler Olabilir?

Kaplıcalar, doğal su kaynaklarıdır. Yer altından, devamlı olarak ortaya çıkan bu su, kişi adına oldukça sağlıklıdır. Günümüzde birçok doktor tarafından önerilen kaplıcalar hastalıkların iyileşmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Doğa ile iç içe olan kaplıcalar, sağlıklı bir iyileşmenin meydana gelmesi için önem taşımaktadır. Bu nedenle, kaplıcaları ziyaret etmeden önce, mekan olarak nerede bulunduğu dikkate alınmalı ve rota ona göre belirlenmelidir.

Cevap bırakın