Çekirge Kaplıcası ve Faydaları

Bursa ilinin merkezi de kaplıcalar ve termal sular yönünden çok zengindir. Bu yönden Bursa halkı çok şanslı olmakla beraber ulaşım imkanları ile bugün Türkiye’nin neredeyse bütün şehirlerinden gelen turistler bu kaplıca bölgesini daha da canlı hale getirmektedir. Şehrin imkanları ve nüfus sayesinde yatırım almaya elverişli olan Çekirge bölgesi de öyle umuyoruz ki yakın zamanda dünyaya açılacak kaplıca turizm merkezlerimizden bir tanesi olacaktır. Çekirge kaplıcası termal suları Vakıfbahçe kaynağına bağlıdır.

Çekirge Kaplıcası ve Faydaları - termal oteller

Çekirge Kaplıcası Faydaları

Çekirge kaplıcası suları yerin altından en az 47, en fazla da 80 derece şeklinde çıkması ile çok verimli termal suları arasında gösterilmektedir. PH derecesi de ülkemizdeki birçok kaplıcaya göre düşük olan Çekirge kaplıcası termal suları bu yönüyle asidik bir kıvama sahiptir. Semtin dört farklı bölgesinde bulunan kaynakların tamamı da farklı özellikler taşımakta ve bazı hastalıklara spesifik olarak fayda göstermektedir.

Çekirge Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Çekirge kaplıcasının termal suları içme kürü olarak da uygulanabilir. Ancak günümüzde çoğu ziyaretçi hareket kabiliyetini artırmak amacı ile bu termal sulardan faydalanmaktadır. Hareket sistemlerinin daha iyi çalışması ve eklem ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler bu şifalı suları deneyebilirler. Banyo uygulaması olarak kullanıldığı zaman, Çekirge kaplıcası termal sularının romatizmal hastalıklara, diyabet, gut ve metabolizma bozukluklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

İçme kürü olarak uygulandığında ise özellikle karaciğer ve safra yollarında oluşan kronik rahatsızlıkların şifası için kullanılabilir. Bunların dışında ağrılı adet dönemi geçiren ve cinsel isteksizlik sorunları yaşayan kadınlarda, obezite sorunu yaşayan kişilerde de metabolizma düzenleyici olduğu için fayda göstermektedir.

Çekirge Kaplıcası ve Faydaları - hamam

Çekirge Kaplıcası Özellikleri

İrili ufaklı otellerin ve konaklama tesislerinin bulunduğu kaplıca bölgesinde toplam yatak kapasitesi 1000’e yaklaşmıştır. Bursa merkezde olmasından dolayı ulaşım imkanları çok çeşitli ve rahattır.

Cevap bırakın