Bolu Kaplıcaları ve Faydaları

Ülkemizin doğal güzelliklere sahip şehirlerinden bir tanesi olan Bolu, hepimizin bildiği gibi dağları ile meşhurdur. Bu geçilmez dağların da şehre hediyesi tertemiz havası ve güzel doğasıdır. Yer üstü kaynakları görmeye değer olan Bolu, aynı zamanda yer altı kaynakları ile de meşhurdur. Uzun yıllardır bölge halkına şifa dağıtan termal su kaynakları, bugün üzerine kurulmuş termal tesislerle yerli ve yabancı turistlere termal sağlık tatili fırsatını sunmaktadır. Şehrin gelişmiş olması, diğer şehirlerden kolayca ulaşım sağlanabilmesiyle  Bolu kaplıcaları ile termal turizmi gelecek için umut vermektedir.

Bolu Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Bolu Kaplıcaları ve Özellikleri

Diğer illerimizin aksine Bolu’da çok gelişmiş termal kompleksler bulunmaktadır. Özellikle Karacasu kaplıcasında bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi sayesinde hareket kabiliyetini kaybeden hastaların tekrar o yeteneklerini kazanması adına yapılan çalışmalar çok sevindiricidir. İrili ufaklı birçok kaplıca ve içmelerin bulunduğu şehirdeki başlıca kaplıcalar ise Karacasu kaplıcası, Mudurnu Babas kaplıcası, Mudurnu Sarot kaplıcası, Seben Pavlu kaplıcası, Ahmet Akı kaplıcası, Yumnioğlu kaplıcası ve Çatak kaplıcası olarak bilinmektedir. Kaplıcalardan çıkan termal suların sıcaklık dereceleri çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Bunun temel nedeni kaplıcaların çok geniş bir alana yayılmış olmasıdır. Jeotermal kuşağın farklı olması su sıcaklıklarında da farklılıklara neden olmaktadır. Aynı zamanda suların yine farklı toprak zenginliğini alarak çıkması sularda farklı minerallerin olmasını sağlamıştır.

Bolu Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Bolu Kaplıcalarının Faydaları

Genel olarak Bolu kaplıcaları neredeyse bütün hastalıklar için şifalı sular bulunduran bir özellik taşımaktadır. Fakat ziyaretçilerin çokça tedavi gördüğü hastalıkların başında romatizmal hastalıklar, eklem ağrıları, ameliyatlar sonrası hareketsiz kalmış kişilerin tekrar hareket kabiliyetlerini kazanması gibi durumlar gelmektedir. İçme kürü olarak uygulanması durumunda ise Bolu Kaplıcası termal sularının mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Bolu Kaplıcaları ve Faydaları - kapalı termal havuz

Cevap bırakın