Yeşil Kent Bursa’da Şifa Depolayabileceğiniz Oylat Kaplıcaları

Şifalı kaplıca suları denilince akla sağlık ve şifa gelmesi uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Bizans döneminden beri alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılan kaplıcalar, birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bilimsel adı ‘termomineral sular’ olan termal suların kaplıcalarda kullanılması için bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Öncelikle sular 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta olmalı, litresinde 1 gram veya daha fazla mineral bulunmalı ve hijyen koşullarını sağlamalıdır. Yalnızca bu gereksinimleri karşılayan sular tedavi için kullanılabilir.

Yeşil Kent Bursa’da Şifa Depolayabileceğiniz Oylat Kaplıcaları

Kaplıcalar denilince akla sağlık ve şifa gelmesi uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Bizans döneminden beri alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılan kaplıcalar, birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bilimsel adı ‘termomineral sular’ olan termal suların kaplıcalarda kullanılması için bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Öncelikle sular 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta olmalı, litresinde 1 gram veya daha fazla mineral bulunmalı ve hijyen koşullarını sağlamalıdır. Yalnızca bu gereksinimleri karşılayan sular tedavi için kullanılabilir. 

Ülkemizin birçok bölgesinde biraz önce bahsettiğimiz gereksinimleri karşılayan kaplıcalar bulunmaktadır. Oylat kaplıcaları, bu kaplıcalar içerisinde yer alan ülkemizin en önemli kaplıcalarından birisidir. Bölge kaplıcalar sayesinde yıl içerisinde binlerce ziyaretçi çekmekte ve şifa dağıtmaktadır. 

Oylat Kaplıcaları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Türkiye Kaplıcada Dünyanın Cazibe Merkezi - termal havuz

Oylat kaplıcaları, Bursa şehir merkezine 70 kilometre, İnegöl ilçesine ise 27 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Şifaları suları ve yemyeşil doğasıyla huzurlu bir tatil planlayanların sayısı fazla olmasına rağmen termal otellerin sayısı azdır. Bu sayede bölgenin doğal güzellikleri, yeşil bitki örtüsü günümüze kadar korunabilmiştir.  

İstanbul’dan Oylat Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Türkiye Kaplıcada Dünyanın Cazibe Merkezi

Oylat kaplıcalarının İstanbul’a uzaklığı 300 kilometredir. Kendi özel araçlarıyla gitmek isteyenlerin önünde birkaç tane seçenek bulunmaktadır. İlk olarak karayolunu tercih edecekler için, trafiğin yoğunluğuna göre ortalama 5 saat civarında ulaşabilirler. Otoyola biraz para kaçmam derseniz; Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak Bursa’ya 1 saatte ve Bursa’dan Oylat’a da 1 saat yani toplamda 2 saatte ulaşabilmeniz mümkün. Karayolu dışında denizyolu ile de Oylat kaplıcalarına ulaşmanız mümkün. Pendik ve Kadıköy ilçelerinden kalkan arabalı vapurlarla ortalama 2-2,5 saatte Bursa’ya gidebilirsiniz. Özel araçla gitmeyecekler için,  birçok otobüs firması İstanbul – İnegöl otobüs seferleri düzenlemektedir. 

Ankara’dan Oylat Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Sonbahar Mevsimine Özel Kaplıca Önerileri - termal havuz

Ankara – Oylat arası yaklaşık 350 kilometredir. Kendi araçlarıyla gitmeyi planlayanlar E90 ve D200 karayolu üzerinden Eskişehir’e oradan da İnegöl istikametine gitmeleri gerekmektedir. Bu seyahat ortalama 4 saat sürmektedir. Özel araçla gitmeyecekler için; Ankara – İnegöl otobüs seferleri bulmanız mümkündür. 

İzmir’den Oylat Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Sağlıklı Kaplıca Kullanımı Nasıl Olmalıdır

İzmir ile Oylat arası 420 kilometre civarındadır ve yaklaşık 5 saat sürmektedir. İzmir’den kendi aracınızla Oylat kaplıcalarına gitmek için; Manisa güzergahı takip ederek Akhisar üzerinden Balıkesir’e ve oradan da Bursa’ya ulaşmalısınız. Bursa’ya girdikten sonra Ankara istikametine devam ettiğinizde, birkaç kilometre sonra Oylat tabelalarını görebilirsiniz. Bir diğer seçenekte; otobüs firmalarının İzmir – İnegöl seferlerine binerek Oylat’a gidilebilir.

Cevap bırakın