Ünlü Oylat Mağarası ve Merak Edilenler

Oylat mağarası Bursa İnegöl merkezde yer almaktadır. Mağara fay hatlarından oluşmuş, depremler sonrasında suların aşındırmasıyla meydana gelmiştir. Damlayan sular sayesinde de sarkıt ve dikitler oluşmuştur ki bu mağaranın en ünlü detayıdır. Bu oluşumlar yapılan araştırmalar nezdinde 11 bin yıla eş değerdir. Oylat mağarasına iniş taşlı bir merdivenden başlar. Su sesi ve serinliği ile karşılaşma o an itibari ile hissedilir. Bunların dışında duyulacak sesler yarasa sesleridir. Oylat mağarasının bir başka ünü de birbirinden farklı canlıların yaşamasıdır. Burada nem %90’larda olduğundan insanlara da astım ve bronşit sıkıntısı olanlar için şifa dağıtır. Bir başka ünlü detayı ise Türkiye’nin en uzun ikinci mağarasıdır. 1,5 km gidiş dönüş yola sahiptir.

Oylat Mağarası Özellikleri 

Ünlü Oylat Mağarası ve Merak Edilenler - merdivenler

Oylat mağarası denildiğinde birinci özellik Türkiye’nin ikinci büyük mağarası olarak bilinmesidir. Mağara turistik açıdan ilgi çekici olduğundan yerli ve yabancı turistlerin ki özellikle Arap turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu sebeple Oylat’ta gerek kaplıcalar gerekse mağara ziyaretinden yararlanmak için etrafındaki otellerden biri tercih edilmektedir. Bu arz talep durumu sebebiyle Bursa Oylat etrafında bu seçenekler oldukça fazladır. Mağarada oluşmuş olan sarkıt ve dikitlerin eşsiz güzelliğinin görülmek istemesi de başka bir özelliktir. Şifa açısından ise astım ve bronşit hastaları için etkilidir.

Ünlü Oylat Mağarası ve Merak Edilenler - köprü

Oylat Mağarasında Canlı Yaşamı 

Mağarada %90 oranında nem vardır. Aynı zamanda birçok canlı için de yaşam alanı halindedir. Özellikle mağarada 10 bin civarlarında yarasa yaşadığı tespit edilmiştir. Buradaki yarasalar insana zarar vermemektedir. Yarasa dışında solucanlar, kelebekler de mağarada yaşamlarını sürdürmektedir.

Ünlü Oylat Mağarası ve Merak Edilenler - damlataşlar

Oylat mağarası kaplıcalar bölgesinin 2 km kadar aşağısındadır. Mağara yukarı doğru yükselmekte ve merdivenlerle çıkılmaktadır. İçerideki güzellikleri keşfettikçe ziyaret sizi çok daha tarif edilemez duygulara bırakır. Sarkıtlar, dikitler, damlataşlar görülmeye değerdir. Mağara için de aynı zamanda bir rüzgar akımı vardır. Karanlık içerisinde ilerlerken yarasa sesleri de mağara ziyaretçisine eşlik eder. İşte bu özellikleri bir arada yaşamak, büyülenmek adına Bursa Oylat etrafındaki otellerden yararlanmak yeterlidir.

Oylat mağarası içerisindeki yüksek nem oranı sayesinde de astım ve bronşit hastalıklarına sahip kişiler için şifa açısı son derece dikkat çekicidir. Doktor kontrolünde yapılan bu ziyaretlerde olumlu geri dönüşümler sağlanmıştır. Eğer kaplıca tedavisinden yararlanılmak isteniyorsa Oylat etrafındaki otellerden hizmet alabilirsiniz.

Cevap bırakın