Oylat’ın Tarihi ve Gezilmesi Gereken Yerleri 

Kaplıcalarıyla bilinen Oylat’ın tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Oylat kaplıcaları Romalılar döneminde de şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Oylat isminin ise çok ilginç bir hikayesi vardır.

Söylenene göre Bizans’ta hakim olan Tekfur’un tek bir kızı varmış ve kızını çok severmiş. Bir gün Tekfur’un kızı aniden çok kötü bir hastalığa yakalanmış. Bu duruma oldukça üzülen babası ne yaparsa yapsın kızının hastalığa bir türlü çare bulamıyormuş. Hekimler son çare olarak Tekfur’un kızını o zamanlar adı henüz konulmamış olan bu kaplıcalar bölgesine bırakmışlar ve kıza “öl yat” demişler. Kız her gün o şifalı sularda yıkanmış ve günden güne iyileşmiş. O günden beri Bursa Oylat kaplıcaları şifa arayanlar için bir durak olmuştur.

Oylat'ın Tarihi Ve Gezilmesi Gereken Yerleri - oylat çağlayan hotel

Oylat’ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Oylat’ın tarihi dokusu, muhteşem doğası ve şifalı suları her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Oylat mağarası, kaplıcaların yolu üzerindedir ve kaplıcalara gidenler bu mağarayı gezme fırsatını kesinlikle kaçırmamalıdırlar.

Etrafında farklı ağaç ve bitki türleri bulunan Oylat şelalesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Huzur arayanlar ve doğanın muhteşem kokusunu içine çekip biraz dinlenmek isteyenler için Oylat şelalesi birebirdir. Hilmiye Köy’de misafirler tarafından çok ziyaret edilen bir bölgedir. Ailenizle Oylat vadisinde tur atabilir ve yemyeşil doğanın tadını doyasıya yaşayabilirsiniz. Ayrıca Osmanlı kültürü etkisinde kalmış yemeklerini Oylat ve İnegöl mutfağında bulabilir ve leziz yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Oylat kaplıcaları günübirlik fiyatları oldukça uygundur ve burada ailenizle hem hesaplı hem de eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

Oylat'ın Tarihi Ve Gezilmesi Gereken Yerleri - yeşil vadi hotel köprü

Oylat Kaplıcaları

Oylat, kaplıcalarıyla bilinen ve yaz-kış dünyanın birçok ülkesinden turist çeken bir bölgedir. Oylat kaplıcaları romatizmaya, kadın hastalıklarına, enfeksiyon ve iltihaplara, cilt rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Uludağ’daki karlar eriyerek bu kaplıca sularına karışmakta ve sudaki mineral miktarını artırmaktadır. Çoğu hastalığa şifa olan Oylat kaplıcaları, hem tatil yapmak isteyenler için hem de hastalıklara derman bulmak isteyenler için en iyi tercih olacaktır.

Oylat'ın Tarihi Ve Gezilmesi Gereken Yerleri - oylat gezilecek yerler

Cevap bırakın