Bursa Termal Tarihi ve Özellikleri

Bursa’nın Termal Tarihi

Bursa’nın jeotermal enerji bakımından ne kadar zengin olduğu son yıllarda yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunca yıldır değerinin farkında olunmayan termal enerjinin bugünlerde değerlendirilmeye çalıştığını görmek sevindiricidir. Bursa’da bugün 45 farklı bölgede termal tesis altyapısı bulunmakta olup yatak sayısı ise 10.000 gibi çok büyük bir rakama yakındır. Turizm tesisleri açısından ülkemizin en ileri gelen şehirlerinden bir tanesi olmasında şehir nüfusunun ve komşu illerin de çok büyük olmasının etkisi bulunmaktadır.

Bursa Termal Tarihi ve Özellikleri - termal havuz

Bursa Termal Su Özellikleri

Bursa termal suları 40 derece ile 100 derece arasında değişmekte ve bu yönüyle oldukça değerli kabul edilmektedir. Şimdilik çok gelişmiş sağlık entegreli termal tesisler bulunmasa da, kısa zamanda gelinen şu anki seviye bile önümüzdeki yıllarda Bursa’nın tam bir termal turizm merkezi olacağını göstermektedir. Bursa’nın bir metropol şehri olması sebebiyle lüks otel zincirleri de termal suların imkanlarından faydalanmakta ve bu imkanları müşterilerine bir opsiyon olarak sunmaktadır. Bursa termal su merkezlerine ilgi gösteren bu dev otel zincirlerinin, yapacağı tanıtımlar sektör açısından çok olumlu bir gelişmedir.

Bursa’nın en faydalı termal suları Uludağ’ın çevresinden çıkmaktadır. Bunun dışında Bursa’nın en verimli termal su kaynakları Gemlik, İnegöl, Orhangazi ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde bulunmaktadır. Bu merkezler genel olarak bölge halkı ve yerli turistler tarafından talep görmektedir.

Bursa Termal Tarihi ve Özellikleri - havuz

Bursa Maden Suları

Banyo uygulamaları şeklinde bin bir derde deva olan Bursa’nın kıymetli sularında bol miktarda CO2 bulunduğu için bu sular aynı zamanda fabrikalarda uygun şartlarda ambalajlanarak maden suyu olarak insanların tüketimine sunulmuştur. Bugün market reyonlarından aldığımız birçok maden suyu, Bursa’nın doğal zenginliği olarak yerin altından fışkırmaktadır. Uzmanlar yetişkin bir insanın günde en az bir adet soda içmesini önemle tavsiye etmektedir.

Bursa Termal Tarihi ve Özellikleri - termal oteller

Cevap bırakın